Tel
Servis (Po-Pá 7-16 hod.) +420 602 346 289

Jaký typ vytápění domácnosti je pro vás ten pravý?

Jaký typ vytápění domácnosti je pro vás ten pravý?

Přemýšlíte, jaký způsob vytápění obytných prostor je pro vás ideální? Dnešní trh nám nabízí širokou nabídku alternativ vytápění, přičemž se každá z nich vyznačuje určitými specifiky. Následující přehled vám pomůže zjistit, co byste měli při vybírání topného systému zvážit a který typ vytápění vám bude vyhovovat nejvíc.

Vytápění plynem

Pokud vám zaleží na efektivním poměru mezi cenou a výkonem, pak vám bude vyhovovat plynová kondenzační technika. Kondenzační technika nevyužívá jen teplo, které vzniká při spalování plynu, nýbrž i tepelnou složku, jíž běžná technika zužitkovat nedokáže. Kondenzační kotle jsou schopny odebírat téměř všechno teplo obsažené ve spalinách, a následně ho využívají k vytápění a ohřev vody. Jedinou podmínkou pro instalaci kondenzačního plynového kotle je mít plynovou přípojku.

Pomocí elektronické regulaci teploty lze s některými vybranými kotly dosáhnout vysokého tepelného výkonu. Existují kotle, které se vyznačují mimořádnou úsporností co do prostoru. Jejich dlouhou životnost a efektivitu mohou zabezpečit výměníky tepla z ušlechtilé oceli. Pokud rádi využíváte všechny dostupné možnosti moderních technologií, je tu zde také možnost pořídit si kotel, který lze regulovat online odkudkoliv.

Topení dřevem

V případě, že se chce stát nezávislými na oleji či plynu, nejlepším řešením bude topení dřevem a peletami. Jedná se o hospodárnou alternativu vytápění, jak s ohledem na investici, tak na ceny energií. Kotle určené na dřevo výrazně snižuje náklady a počáteční výdaje se vám brzy vrátí. Toto zařízení představuje ideální volbu zvláště pro ty, kdo si dřevo dokáží snadno obstarat například z domácího lesního hospodářství. Při výběru kotle dbejte na to, aby měl co největší plnící prostor a všímejte si, v jakých intervalech budete muset přikládat.

Topení peletami

Pelety jsou komprimovanou formou energie ze dřeva. Pyšní se vysokou výhřevností i nenáročnou skladovatelností. Paletové kotle nabízí pohodlné vytápění domova od plnění až po čištění, jelikož vše funguje téměř automaticky. Peletové kotle jsou v symbióze také se solárním systémem.

Využíváním kotle na dřevo rovněž aktivně přispějete k trvale udržitelné ochraně zemského klimatu, jelikož vytápění dřevem znamená neutrální bilanci CO2. Při pořizování peletového je však nezbytné myslet na potřebu skladu, stejně tak jako na dostatečný prostor pro umístění akumulačního zásobníku.

Vytápění pomocí tepelného čerpadla

Je pro vás důležité ekologické vytápění? Pak jistě uvítáte možnost moderního tepelného čerpadla. Zařízení zabezpečuje úsporu nákladů na vytápění a současně ekologickou výrobu tepla. Energii, jíž využívá tepelné čerpadlo, poskytuje totiž okolní prostředí zcela zdarma prakticky v neomezeném množství. Spotřeba nutná na pohon systému je minimální. Tepelné čerpadlo vám poskytne nezávislost na fosilních palivech a sami přispějete ke snížení emisí oxidu uhličitého i ochraně klimatu.

Během léta můžete zároveň využívat technologii ‚‚natural cooling‘‘, která funguje na principu pasivního chlazení nebo využívá přirozenou teplotu svého okolí. Tento typ vytápění přijde vhod především těm, kdo mají dobře tepelně izolovaný dům, podlahové topení nebo velkoryse dimenzované vytápěcí plochy.

Vytápění sluneční energií

Pokud bydlíte v rodinném domě nebo řadovce s nezastíněnou střechou orientovanou na jih, západ či východ, zužitkujte sluneční energii jak na ohřev teplé vody, tak na vytápění. Díky bezplatné sluneční energii ušetříte na dodávkách fosilního paliva a investice do solárního zařízení se vám vrátí v několika následujících letech.

Energii ze slunce dokážete však využít nejen k ohřevu vody nebo pro vytápění. Instalace fotovoltaického modulu vám umožní stát vlastním výrobcem a dodavatelem elektřiny. Přeměna solární energie na proud je v případě vlastní spotřeby skutečně zajímavá a přináší ve spojení s akumulátory proudu určitou nezávislost na veřejné distribuční síti.

Kogenerační jednotky

Spotřebujete víc jak 2 000 m3 zemního plynu nebo 3 000kWh energie ročně? Obraťte svou pozornost na sdruženou výrobu tepla a elektřiny v podobě kogenerační jednotky. Díky ní snížíte účty až o polovinu. Je však nutné vytápět plynem nebo vlastnit plynovou přípojku.

Uvažujete o kondenzačním vytápěcím systému na olej či plyn, kotli na dřevo nebo o tepelném čerpadle? Myslete dopředu. Vyberte si takové, které jsou konstrukčně optimalizované pro své kombinování se solární technikou, i když možná v současné době s využíváním sluneční energie nepočítáte.

Moderní doba poskytuje mnoho variant, z nichž si můžete vybrat nejlepší řešení odpovídající vašim potřebám. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro tu či onu variantu, nezapomínejte na vyhledávání co nejvyšší kvality tepelného zařízení. Nekupujete přeci produkt na jednu sezónu. Před finálním rozhodnutím se poraďte s odborníkem. Dobrá rada nic nestojí, kdežto špatné rozhodnutí může zasadit pořádnou ránu vašemu rozpočtu.

 

Zdroj: upraveno z Viessmann, spol. s r.o.